×

اصول اولیه تعمیر و نگهداری خودرو

29 خرداد 1401 ادمین لوازم آنلاین

نگهداری از یک ماشین خوب می تواند هزینه داشته باشد، اما در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه می شود. این تضمین می‌کند که خودروی شما به‌طور کارآمد کار می‌کند، از مشکلات بزرگ‌تر در جاده جلوگیری می‌کند و تضمین می‌کند که اگر بخواهید آن را بفروشید، می‌توانید با بالاترین قیمت و به راحتی معامله کنید. تعمیر و نگهداری راهی عالی برای صرفه جویی در هزینه و در عین حال یادگیری بیشتر در مورد وسیله نقلیه خود است.

سرویس دوره ای خودرو

سرویس دوره ای خودرو

تعدادی کار کوچک وجود دارد که می توانید روی وسیله نقلیه خود انجام دهید که به هیچ دانش فنی نیاز ندارند. اینها مواردی هستند که ممکن است زمانی که خودروی شما برای سایر موارد خدماتی در دسترس است انجام داده باشید، اما واقعاً برای کاری که به راحتی می توانید خودتان انجام دهید، هزینه دریافت می کنید. بسیاری از موارد زیر بسیار آسان هستند و برخی از موارد بعدی کمی فنی هستند، اما همه آنها در دراز مدت ارزش آن را دارند.

چک کردن فشار باد لاستیک

چک کردن فشار باد لاستیک

فشار مناسب باد لاستیک باعث می شود خودرو به طور موثر و ایمن کار کند. هر خودرو دارای یک فشار باد لاستیک توصیه شده است و بر اساس وسیله نقلیه و نحوه استفاده از آن متفاوت است. اگرچه بسیاری از لاستیک ها دارای فشار هوای توصیه شده در دیواره جانبی هستند، شما باید فشار باد لاستیک مخصوص خودرو خود را پیدا کنید. میزان فشار باد لاستیک را می توان یا در دفترچه راهنمای خودرو پیدا کرد، یا روی عکس برگردان روی ماشین. این برگردان اغلب در قاب درب سمت راننده قرار دارد. می‌توانید یک فشارسنج ساده تایر را از فروشگاه لوازم یدکی لوازم آنلاین با قیمت مناسب پیدا کنید و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

تعویض برف پاک کن

برف پاک کن ها به مرور زمان به دلایل مختلفی از قبیل اصطکاک بر روی شیشه و نور خورشید خراب می شوند و تا زمانی که واقعاً به آن ها نیاز نداشته باشید و از آنها استفاده نکنید، متوجه نمی شوید که چقدر بد شده اند. تیغه های برف پاک کن باید هر سال تعویض شوند و زمان ایده آل آن در پاییز و قبل از شروع بارندگی ها می باشد. فروشگاه لوازم یدکی لوازم آنلاین تیغه های برف پاک کن متعددی برای خودروی شما عرضه می کند که قیمت و سطوح کیفیت متفاوتی دارند.

تعویض باتری خودرو

تعویض باتری خودرو

یکی دیگر از مواردی که ایستگاه‌های خدمات برای آن هزینه زیادی می‌دهند، اما می‌توانید به تنهایی انجام دهید، تعویض باتری است. از باتری برای روشن کردن خودرو استفاده می شود و هنگامی که خودرو روشن شد، دینام تمام سیستم های خودرو را تغذیه می کند و باتری را برای استارت بعدی شارژ می کند. اما باتری ها به مرور زمان توانایی خود را برای نگه داشتن شارژ کامل از دست می دهند و هوای سرد مانع عملکرد باتری می شود و هیچ چیز بدتر از این نیست که در یک روز برفی که باید به سرکار بروید ، با خودرویی که باتری آن عمل نمی کند مواجه شوید.

نحوه تعویض باتری خودرو

در اکثر خودروها، باتری در قسمت موتور و در نقطه ای که به راحتی قابل یافتن است، نصب شده است. برخی از خودروها باتری را در صندوق عقب دارند که نیاز به برداشتن پنل دارد. ترمینال منفی باتری را که ترمینال سیاه رنگ است پیدا کنید. از یک سوکت برای جدا کردن ترمینال منفی استفاده کنید و ترمینال را به سمت عقب بکشید تا با باتری تماس پیدا نکند. سپس همین کار را برای ترمینال مثبت (قرمز) انجام دهید. باتری (که اغلب سنگین است) را بردارید و باتری را به فروشگاه قطعات خودروی محلی خود ببرید. یک کارمند اغلب به شما کمک می کند تا باتری جایگزین را پیدا کنید، و آنها اغلب از شارژ اصلی برای بازگرداندن باتری قدیمی چشم پوشی می کنند. باتری جدید را روی سینی آن در محفظه موتور قرار دهید، مطمئن شوید که جهت گیری قبلی را حفظ کرده اید. ترمینال مثبت (قرمز) را وصل کنید و قطب منفی (سیاه) را با دقت وصل کنید.

تعویض لامپ های چراغ جلو و عقب خودرو

تعویض لامپ های چراغ جلو و عقب خودرو

عملکرد ضعیف چراغ‌های جلو به این معنی است که شما نمی‌توانید در جاده دورتر را ببینید، و چراغ‌های بد باعث می شود که دیگران در شب یا در شرایط نامناسب برای دیدن شما مشکل دارند. چراغ‌های جلوی قدیمی‌تر به اندازه چراغ‌های جدیدتر نور پرتاب نمی‌کنند و می‌توانید لامپ‌های جدیدی را نصب کنید که بسیار مؤثرتر هستند. اکثر لامپ های چراغ جلو دارای پورت های جایگزینی هستند که به راحتی در پشت مجموعه ها قرار دارند. به سادگی لامپ قدیمی را بچرخانید و بیرون بیاورید، سپس آن را با یک لامپ جدید جایگزین کنید .دسترسی به چراغ‌های عقب خودروهای سواری در صندوق عقب آسان است، اما برای خودروهای شاسی‌بلند و ون، ممکن است مجبور باشید برای دسترسی به آن‌ها، پنل داخلی را بردارید.

زمانی که در حال تعویض چراغ‌های جلو هستید، ممکن است نیاز به تنظیم جهت رو به رو چراغ‌های جلو نیز داشته باشید. این کار کمی پیچیده‌تر از تعویض آنها است و به دو نفر نیاز دارد تا مطمئن شوند که به درستی انجام شده است. در نزدیکی چراغ های جلو پیچ هایی وجود دارد که می توانند هم به صورت عمودی و هم افقی تنظیم شوند. با یک نفر دیگر، وسیله نقلیه خود را طوری تنظیم کنید که حدود 8 متر از دیوار فاصله داشته باشد. سپس، در حالی که یکی از چراغ های جلو با پارچه ای تیره پوشانده شده است، از همراهتان بخواهید چراغ ها را روشن کند. با روشن شدن چراغ‌ها، می‌توانید چراغ‌های جلو را به دلخواه خود تنظیم کنید.

تعویض فیلتر هوای خودرو

تعویض فیلتر هوای خودرو

هنگامی که خودروی خود را برای تعویض روغن خودرو به تعمیرگاه می برید ، یکی از رایج ترین چیزهایی که یک تکنسین پیشنهاد می کند، تعویض فیلتر هوا است. درست است که موتور شما برای عملکرد بهینه نیاز به تنفس تمیز دارد، اما این کاری است که می توانید به راحتی در خانه انجام دهید. جعبه هوا اغلب یک قطعه پلاستیکی بزرگ است که از قسمت جلوپنجره به جلو یا بالای موتور می رود. جعبه هوا یک جفت چفت روی آن خواهد داشت. به سادگی قفل ایرباکس را باز کرده و بردارید و فیلتر هوا را پیدا خواهید کرد.

می‌توانید فیلتر را با فیلتری که مناسب خودروی شما است جایگزین کنید یا فیلتر موجود را تمیز کنید. یک جاروبرقی را در امتداد فیلتر اجرا کنید تا گرد و غبار از بین برود و سپس از یک فیلتر تمیزکننده استفاده کنید. سپس محلول تمیز کننده را با آب بشویید و اجازه دهید فیلتر خشک شود. چندین بار تمیز کردن فیلتر می تواند عمر آن را دو یا سه برابر کند، اگرچه در نهایت به فیلتر جدید نیاز خواهید داشت.

تعویض روغن موتور خودرو

تعویض روغن موتور خودرو

موتور تمیز یک موتور شاد است. روغن موتور تضمین می کند که تمام قطعات موتور به آرامی و کارآمد حرکت کنند، اما برخی خودروها روغن می سوزانند و واشر بد در جایی ممکن است منجر به از دست دادن روغن خودرو شما شود. می‌توانید سطح روغن خودروی خود را با قرار دادن نشانگر، که یک حلقه پلاستیکی است که از کناره موتور بیرون می‌آید، بررسی کنید. اگر سطح روغن پایین است، می توانید روغن اضافه کنید، اما در نهایت، روغن باید تعویض شود.

برای تعویض روغن نیاز به یک ظرف ، یک آچار، یک فیلتر روغن جدید و یک آچار فیلتر روغن است. اگر فکر می‌کنید می‌توانید این کار را با دست انجام دهید، نیازی به آچار فیلتر روغن ندارید، اما بسته به محل فیلتر و جهت آن در محفظه موتور، دشوار است.

نحوه تعویض روغن موتور خودرو

با قرار دادن ظرفی زیر ماشین و برداشتن پلاگین تخلیه، که مهره ای در پایین مخزن روغن موتور است، شروع کنید.  درپوش روغن بالای موتور را بردارید که روغن سریعتر خارج شود. هنگامی که تمام روغن تخلیه شد، از آچار فیلتر روغن استفاده کنید تا فیلتر روغن را بچرخانید. روی فیلتر جدید کمی روغن بردارید و روی واشر (حلقه لاستیکی) فیلتر جدید بمالید و فیلتر جدید را پیچ کنید و دقت کنید که زیاد سفت نشود. دوشاخه تخلیه را دوباره در روغن موتور قرار دهید. یک قیف را در سوراخ درپوش روغن در بالای موتور قرار دهید و آن را با روغن جدید پر کنید. در مورد نوع روغنی که باید استفاده کنید و دقیقاً چه مقدار روغن موتور شما مصرف می کند، به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. اندازه ظرف روغن موتور در فروشگاه همیشه دقیقاً همان مقداری نیست که موتور شما نیاز دارد.

فراموش نکنید که فیلتر روغن قدیمی را به داخل تابه روغن کج کنید تا آخرین ذره روغن را خالی کنید و مطمئن شوید که روغن قدیمی را با خیال راحت دور بریزید. اغلب می‌توانید آن را در قوطی روغن موتور که اکنون خالی است بریزید.

تهران-خیابان ملت

Lavazemonline@gmail.com